Maine Lobsterboat Racing
 
Home | Race Schedule

ROCKLAND LOBSTER BOAT RACES
17 June 2012

WORK BOATS UNDER 24 FEET

Race 1 – CLASS A Skiffs 16-feet and under with outboards up to 30 hp, Operator 18 years and younger:

No entrants

Race 2 – CLASS B Inboards, outboards or outdrives, 31 to 90 hp:

1) J-Bird, Marshall Spear (41.3 mph)
2) Galley Gofer, Robert Curtis
3) Punisher, Chris Hildings

Finished but no position given:

What the Haul, Shane Carlsen
Full Throttle, Colyn Rich
Puffin, Travis Fogg
Quick Penetration, Roger Feltis
Overtime, P. J. Spearing
Sea Ranger, Dylan Knowlton

Race 3 – CLASS C Inboards, outboards or outdrives, 91 hp and up:

1) Casco Miss, Dave Johnston (40.5 mph)
2) Touch of Madness, Ian W. Adair
3) No Schedule, Travis Stone

GAS POWERED WORK BOATS 24 FEET AND UP

Race 4 – Gasoline Class A – 4 & 6 cylinder 24 feet and over:

1) Cry Baby, D. & L. Boatworks (31.6 mph)
2) Wide Open, Wayne Rich

Race 5 - Gasoline Class B - V-8 up to 375 cid, 24 feet and up:

1) Frosty Punkin, Walter Rich (28 mph)
2) Mardon, Donald Hilt, Jr.

Race 6 - Gasoline Class C - V8, 376 to 502 cid, 28 feet and over:

1) Black Diamond, Randy Durkee (30 mph)

Race 7 - Gasoline Class D - V-8, Over 502 cid, 28 feet and over.

No entrants

Race 8 - Gasoline Class E - V-8, Over 502 cid, 28 feet and over, superchargers/Turbos.

1) Foolish Pleasure, Galen Alley (57.7 mph)

DIESEL POWERED WORK BOATS 24 FEET AND UP

Race 9 - Diesel Class A - Up to 235 hp, 24 to 31 feet:

1) Easy Money, Ed Upton (26.6 mph)
2) Lynn Marie, Steve Johnson
3) Relentess, Johnson Boyce
DNF) Queen’s Lady, Gary Hatch

Race 10 - Diesel Class B - Up to 235 hp, 32 feet and over:

1) Merganser, Donald Drisko (28 mph)
2) Gracie, Ed Glover
3) Karen Lynn, Bill Oliver
4) All Jacked Up, Wesley Gove
5) Long Faces, Geoffrey Barrett
6) Downeaster, Jeff Gove
7) Mistress, Ryan J. Marves

Race 11 - Diesel Class C - 236 to 335 hp, 24 to 33 feet:

1) Sandra Dee, David Wiberg (35 mph)
2) Brian Mitchell, Mitchell Eaton
3) Patricia Lynn, Ben Sparhawk
4) Hooligan, Devin Haskell
5) Double Trouble, Todd Nickles

Race 12 - Diesel Class D - 236 to 335 hp, 34 feet over:

1) Right Stuff, Dana Beal (30 mph)
2) Jaylin Lucas, Johnathan Jones
3) Queen’s Annes Revenge, Cyrus Sleeper

Race 13 - Diesel Class E - 336 to 435 hp, 24 to 33 feet:

1) Kimberley Belle, Julie Eaton (38 mph)
2) Miss Katie, Nick Wiberg
3) General II, Bruant Ciomei

Race 14 - Diesel Class F - 336 to 435 hp, 34 feet and over:

1) Ms. Rose, Ed Turosian (34.1 mph)
2) Double G., Bill Grant
3) Hee Haw, Brent Davis
4) Quick step, Kevin Glover
5) Family Tradition, Jason McDonald

Race 15 - Diesel Class G - 436 to 550 hp, 28 to 35 feet:

1) Seacock, Todd Ritchie (35.8 mph)
2) Emily Grace, Bill Lowe

Race 16 - Diesel Class H - 436 to 550 hp, 36 feet and over:

1) First Team, Travis Otis (34.2 mph)
2) All In, Jeremy Tyler
3) Starlight Express, Mark Bemis
4) October Sky, Nick Geyer
5) Blue-By-U, Don Nickles
6) Askk’n, Ed Shirley

Race 17 - Diesel Class I - 551 to 700 hp, 28 to 35 feet:

1) Lisa Marie, Gary Genthner (40.6 mph)
2) Wild One, Scott Wood
3) Misty, Chris Smith

Race 18 - Diesel Class J – 551 to 700 hp, 36 feet and over:

1) Janice Elaine, David Myrick (35.3 mph)
2) Dear Abbie, Scott Keenan
3) Hey Baby, Carl Gross
4) Defiance, Brian Eaton
5) Molly Ryan, David Haskell
6) Decadence, Ryan Haskell

Race 19 - Diesel Class K – 701 to 900 hp, 28 feet and over:

1) Rising Son, Justin Philbrook (41.8 mph)

Race 20 – Diesel Class L – 901 hp, 28 feet and over:

1) Cynthia Lynn, Robert O. Young (30.8 mph)

Race 21 – Diesel Class M – 40 feet and over, up to 750 hp:

1) Size Matters, Dixon Smith (32.8 mph)
2) Jill Cayden, Shane Hatch

Race 22 – Diesel Class N – 40 feet and over; 750 hp and over:

1) 4 Girls, Tom Clemons (37.4 mph)
2) Abigail & Carter, Chris Page
3) Chix Dig It, Matt Merchant
4) Rattlesnake, Travis Perry

Race 23 - Gasoline Free for All:

1) Foolish Pleasure, Galen Alley (66.2 mph)
2) Black Diamond, Randy Durkee
3) Frosty Punkin, Walter Rich
4) Cry Baby, D. & L. Boatworks

Race 24 - Diesel Free for All:

1) Wild One, Scott Wood (42.1 mph)
2) Cynthia Lynn, Robert O. Young
3) Kimberley Belle, Sid Eaton
4) 4 Girls, Tom Clemons
5) Size Matters, Dixon Smith
6) Hee Haw, Brent Davis
7) Chix Dig It, Matt Merchant
8) Jill Cayden, Shane Hatch

Race 25 Wooden Boats.

1) Emily Grace, Bill Lowe (31.7 mph)
2) Abigail & Carter, Chris Page
3) Merganser, Donald Drisko
4) Sari Ann, Vance Bunker
5) Hooligan, Devin Haskell
6) Gracie, Ed Glover
7) Wide Open, Wayne Rich
8) Mistress, Ryan J. Marves
DNS) Queen’s Lady, Gary Hatch

Race 26 - Fastest Lobster Boat:

1) Cynthia Lynn, Robert O. Young (42 mph)
2) Kimberley Belle, Sid Eaton
3) 4 Girls, Tom Clemons
4) Starlight Express, Mark Bemis