Maine Lobsterboat Racing
 
Home | Race Schedule

MOOSEBEC REACH LOBSTER BOAT RACES
2 July 2011

WORK BOATS UNDER 24 FEET.

Race 1. Class A, Skiffs 16 feet and under, Outboards up to 30 hp, operators up to 18 years old.

1) Baby Baron, Gavin Holland

Race 2. Class B, Clam/Wrinkle Boat, up to 90 hp.

1) Alpex, Ralph Davis, 41 mph
2) No name, Cary Carver, Sr., 38 mph
3) Elizabeth Sylvia, Leon Smith III
DNF) No name, Gordon Smith

Race 3. Class C, Working Lobster Boat (Mounted Hauler), up to 60 hp.

1) No name, Danny Gray, 28 mph
2) Golden Starr, Joseph Guptill, 26 mph
3) Full Throttle, Colyn Rich

Race 4. Class D, Working Lobster Boat (Mounted Hauler), 61 hp and over.

1) Double Taker, Troy Alley, 50 mph
2) No name, Cole Beal, 34 mph
3) Liza Jane, Michael Crotto
4) Sandy Bottom, Sheldon Alley
5) Big Decision, Shane Farris

Race 5. Recreational Inboard/Outboard Class, up to 125 hp.

1) Hydrostream, Curtis Robinson, Sr., 58 mph
2) Momma’s Worry, Ned Merchant Jr.
3) Checkmate, Doug Dodge Jr.
4) No name, Michael Robinson, Jr.

Race 6. Recreational Inboard/Outboard Class, 126 hp and over.

1) Miss Jazmin, Bryon Carver, 46 mph

Race 7. Dragger Race

No Entrants

Race 8. Wooden Boat Race

1) Lorna R., Rocky Alley, 44 mph
2) OMP, Julian D. Fischer

GAS POWERED WORK BOATS 24 FEET AND OVER.

Race 9. Class A, Four and Six Cylinder, 24 feet and over.

No Entrants

Race 10. Class B, V8, Up to 375 cid, 24 feet and over.

No Entrants

Race 11. Class C, V8, 376 to 502 cid, 28 feet and over.

1) Lorna R., Rocky Alley, 44 mph
2) Black Diamond, Lindsay Durkee, 28 mph
3) OMP, Julian D. Fischer

Race 12. Class D, V8, Over 502 cid, 28 feet and over.

1) Foolish Pleasure, Galen Alley, 72.0 mph
DNF) Underdog, Ellery Alley

DIESEL POWERED WORK BOATS 24 FEET AND OVER.

Race 13. Class A, Up to 235 hp, 24 to 31 feet.

1) Family Alliance, Richard Alley

Race 14. Class B, Up to 235 hp, 32 feet and over.

1) Erika & Kyle, Ennis Wright, 34 mph
2) Bigger Dirls, Steve Carver
3) Miss Brittany, Raymond Crowley

Race 15. Class C, 236 to 335 hp, 24 to 33 feet.

1) Shanna & Erick, Eric Blackwood, 32 mph
2) Sea Shell, Calvin Beal, Jr.
3) Miss Katie, Nick Wiberg
4) Miss Behavin, Trevor Jessiman

Race 16. Class D, 236 to 335 hp, 34 feet and over.

1) Right Stuff, Dana Beal, 31 mph
2) Ashley Nicole, Troy Crowley
3) Tyler & Hannah, Jason Faulkingham
4) Miss Shaylee, Luke Crowley
5) Endangered Species, Brian Smith
6) Joyce Ann, Thurman Alley

Race 17. Class E, 336 to 435 hp, 24 to 33 feet.

1) Bad Influence, Kenton Feeney, 31 mph
2) General II, Bryant Ciomei, 25 mph
3) , Harris Norton

Race 18. Class F, 336 to 435 hp, 34 feet and over.

1) Gramp’s Legacy, Lebaron Libby, Jr.
2) Mary Elizabeth, Dan Riley
3) Hee Haw, Brent Davis
4) Beyond R Reach, Shane E. Farris
DNF) Green Machine, Winfred Alley

Race 19. Class G, 436 to 550 hp, 28 to 35 feet.

No entrants

Race 20. Class H, 436 to 550 hp, 36 feet and over.

1) Linda Mavis II, Herbert L. Smith

Race 21. Class I, 551 to 700 hp, 28 to 35 feet.

1) Lisa Marie, Gary Genthner

Race 22. Class J, 551 to 700 hp, 36 feet over.

1) 16 th Avenue, Wendall Bryant, 38 mph
2) Janice Elaine, David Myrick

Race 23. Class K, 701 to 900 hp, 28 feet and over.

No Entrants.

Race 24. Class L, 901 hp and over, 28 feet and over.

No Entrants.

Race 25. Class M, 40 feet and over, up to 750 hp.

1) Size Matters, Dixon Smith
2) Amanda Joy & Logi Bear, Colon Alley
3) 51, Billy Bob Faulkingham
4) Gramp’s Bird, Patrick Faulkingham
5) Jill Cayden, Shane Hatch
) Sandy Rose, Charles Smith
) Time-N-Tide, Oscar Look
) Miss Tonia, Milton Merchant
) Pirate’s Loot, Alex Thompson
) Whitney & Ashley, Kristan Porter
) Nancy Anne, Sonny Beal
) Monica Tymen, Chris Chipman

Race 26. Class N, 40 feet and over, 750 hp and over.

1) Fraied Knot, Patrick Feeney
2) Tornado, Michael Ferguson
3) Phantom, Nick Lemieux
4) Autumn Gail, Jeffrey Libby

Race 27. Gasoline Free-for-All

1) Lorna R., Rocky Alley, 35 mph
2) Black Diamond, Lindsay Durkee

Race 28. Diesel Free-for-All

1) 16 th Avenue, Wendall Bryant, 39 mph
2) Lisa Marie, Gary Genthner
3) Bad Influence, Kenton Feeney

Race 29. World’s Fastest Working Lobster Boat.

1) 16 th Avenue, Wendall Bryant
2) Black Diamond, Lindsay Durkee

Race 30. World’s Fastest Recreational Lobster Boat.

1) Foolish Pleasure, Galen Alley
2) Double Taker, Troy Alley