Maine Lobsterboat Racing
 
Home | Race Schedule

ROCKLAND LOBSTER BOAT RACES
19 June 2011

WORK BOATS UNDER 24 FEET

Race 1 – CLASS A Skiffs 16-feet and under with outboards up to 30 hp, Operator 18 years and younger:

1) Baby Baron, Gavin Holland

Race 2 – CLASS B Inboards, outboards or outdrives, 31 to 90 hp:

1) Valkyrie, Ed Upham, 38.3 mph
2) Grounded, Vance Rice
3) Full Throttle, Colyn Rich
DNS) Puffin, Travis Fogg
DNS) Galley Gofer, Robert Curtis

Race 3 – CLASS C Inboards, outboards or outdrives, 91 hp and up:

1) Lynn Marie, Steve Johnson, 45.1 mph
2) Heather M., David Ames II
3) Miller Lite, Matt Winston

GAS POWERED WORK BOATS 24 FEET AND UP

Race 4 – Gasoline Class A – 4 & 6 cylinder 24 feet and over:

1) Cry Baby, D. & L. Boatworks

Race 5 - Gasoline Class B - V-8 up to 375 cid, 24 feet and up:

1) Linda Carol, Chris Smith, 27.3 mph
2) Frosty Punkin, Walter Rich
3) Mardon, Donald Hilt, Jr.

Race 6 - Gasoline Class C - V8, 376 to 502 cid, 28 feet and over:

1) Lorna R., Rocky Alley, 46.8 mph
2) Black Diamond, Lindsay Durkee

Race 7 - Gasoline Class D - V-8, Over 502 cid, 28 feet and over.

1) Foolish Pleasure, Galen Alley

DIESEL POWERED WORK BOATS 24 FEET AND UP

Race 8 - Diesel Class A - Up to 235 hp, 24 to 31 feet:

1) Slowhand, Marcus Curtis, 25.4 mph
2) Queen’s Lady, Gary Hatch
3) Relentess, Johnson Boyce
4) Mistress, Ryan Marves

Race 9 - Diesel Class B - Up to 235 hp, 32 feet and over:

1) Endurance, Paul Jean Lunt, 22.3 mph
2) Tracy Cole, Matthew Taylor
3) Karen Lynn, Bill Oliver
4) Gracie, Ed Glover
5) Long Faces, Geoffrey Barrett

Race 10 - Diesel Class C - 236 to 335 hp, 24 to 33 feet:

1) Brian Mitchell, Mitchell Eaton, 28.8 mph
2) Miss Katie, Nick Wiberg, 27.3 mph
3) Quickstep, Kevin Glover
4) Double Trouble, Todd Nickles

Race 11 - Diesel Class D - 236 to 335 hp, 34 feet over:

1) Lizzie, Todd Hubbard, 34.7 mph
2) Piscuttah II, Cory Robertson
3) Rich Returns, Wayne Rich
4) Sea Wolf, Ryan Cline

Race 12 - Diesel Class E - 336 to 435 hp, 24 to 33 feet:

1) Kimberley Belle, Julie Eaton, 27.4 mph
2) General II, Bruant Ciomei

Race 13 - Diesel Class F - 336 to 435 hp, 34 feet and over:

1) Ms. Rose, Ed Turosian, 33 mph
2) Double G., Bill Grant
3) Hee Haw, Brent Davis
4) Miss Emma, Aaron Cabot
5) Brittney Ann, David Leland
6) Family Tradition, Jason McDonald

Race 14 - Diesel Class G - 436 to 550 hp, 28 to 35 feet:

1) Seacock, Todd Ritchie, 35 mph
2) Emily Grace, Bill Lowe

Race 15 - Diesel Class H - 436 to 550 hp, 36 feet and over:

1) First Team, Travis Otis, 33.8 mph
2) Starlight Express, Mark Bemis
3) High Hopes Isaiah, John Bickford, Jr.
4) Miller Time, Ryan Miller
5) Blue-By-U, Don Nickles
6) Askk’n, Ed Shirley

Race 16 - Diesel Class I - 551 to 700 hp, 28 to 35 feet:

1) Misty, David Taylor, 38 mph
2) Lisa Marie, Gary Genthner
3) Three Stars, Chip Johnson
4) Wild One, Scott Wood

Race 17 - Diesel Class J – 551 to 700 hp, 36 feet and over:

1) 16 th Avenue, Wendall Bryant, 36 mph
2) Janice Elaine, David Myrick
3) Molly Ryan, David Haskell
4) Decadence, Ryan Haskell

Race 18 - Diesel Class K – 701 to 900 hp, 28 feet and over:

No Entrants

Race 19 – Diesel Class L – 901 hp, 28 feet and over:

1) Starlight Express, Alfred Osgood, 54.2 mph
2) Cynthia Lynn, Robert O. Young

Race 20 – Diesel Class M – 40 feet and over, up to 750 hp:

1) Gramp’s Bird, Patrick Faulkingham, 32.3 mph
2) Size Matters, Dixon Smith
3) Jill Cayden, Shane Hatch
4) She’s All Wet, Clayton Walker
5) Sari Ann, Vance Bunker

Race 21 – Diesel Class N – 40 feet and over; 750 hp and over:

1) Whistlin’ Dixie, Andy Johnson, 40.9 mph
2) 4 Girls, Tom Clemons
3) Abigail & Carter, Chris Page
4) Phantom, Nick Lemieux
5) Sunday Money, Murray Thompson

Race 22 - Gasoline Free for All:

1) Foolish Pleasure, Galen Alley, 36.6 mph
2) Black Diamond, Lindsay Durkee
3) Cry Baby, D. & L. Boatworks
4) Frosty Punkin, Walter Rich

Race 23 - Diesel Free for All:

1) Cynthia Lynn, Robert O. Young, 41.2 mph
2) Whistlin’ Dixie, Andy Johnson
3) 4 Girls, Tom Clemons
4) Three Stars, Chip Johnson
5) Size Matters, Dixon Smith
6) Jill Cayden, Shane Hatch

Race 24 Wooden Boats.

1) Emily Grace, Bill Lowe, 39.6 mph
2) Abigail & Carter, Chris Page
3) Lizzie, Todd Hubbard
4) Queen’s Lady, Gary Hatch
5) Sari Ann, Vance Bunker
6) Rich Returns, Wayne Rich
7) Mistress, Ryan Marves

Race 25 - Fastest Lobster Boat:

1) Cynthia Lynn, Robert O. Young, 45.8 mph
2) Whistlin’ Dixie, Andy Johnson
3) Foolish Pleasure, Galen Alley
4) 4 Girls, Tom Clemons