Maine Lobsterboat Racing
 
Home | Race Schedule

MOOSEBEC REACH LOBSTER BOAT RACES
3 July 2010

WORK BOATS UNDER 24 FEET.

Race 1. Class A, Skiffs 16 feet and under, Outboards up to 30 hp, operators up to 18 years old.

1) Karli Madison, Kasey Alley (27.1 mph)
2) Butterflies, Marcus Smith (19 mph)

Race 2. Class B, Clam/Wrinkle Boat, up to 90 hp.

1) Alpex, Ralph Davis (42 mph)
2) No name, Richard Alley
3) No name, Doug Dodge Jr.
DNS) Magic Conch, Aaron Stanwood

Race 3. Class C, Working Lobster Boat (Mounted Hauler), up to 60 hp.

1) Golden Star, Joseph Guptill (25 mph)
2) Little Novi, Alan Crowley
3) Big Enough, Dennis McComack
) No name, Daniel Gray
) Bug Picker, Marcus Fenton

Race 4. Class D, Working Lobster Boat (Mounted Hauler), 61 hp and over.

1) Rebekah Mary, James Kelley (44 mph)
2) Mama’s Worry, Mel Merchant Jr.
3) Liza Jane, Michael Crotto (35 mph)
) No name, Cole Beal
) Big Decision, Shane Farris
) Lobster Hound, Dan Sawyer
) No name, Nicholas Graham

Race 5. Recreational Inboard/Outboard Class, up to 125 hp.

1) Taking Over, Michael Emerson (46 mph)

Race 6. Recreational Inboard/Outboard Class, 126 hp and over.

1) Johnny B. Good, Alton Smith (81 mph)
2) Johny’s Donzi, Kraig Church (80 mph)
3) No name, Travis Perry
DNS) No name, Randy Kelley

Race 7. Dragger Race

1) Predator, Clark Mills

Race 8. Wooden Boat Race

1) Abigail & Carter, Chris Page (30 mph)
2) Brenda, Doug Dodge
3) Melanie Jean, Todd Hubbard

GAS POWERED WORK BOATS 24 FEET AND OVER.

Race 9. Class A, Four and Six Cylinder, 24 feet and over.

1) Empty Pockets, Jeremy Chandler (11 mph)

Race 10. Class B, V8, Up to 375 cid, 24 feet and over.

1) Brenda, Doug Dodge (28 mph)

Race 11. Class C, V8, 376 to 502 cid, 28 feet and over.

No Entrants

Race 12. Class D, V8, Over 502 cid, 28 feet and over.

1) Foolish Pleasure, Galen Alley (50 mph)

DIESEL POWERED WORK BOATS 24 FEET AND OVER.

Race 13. Class A, Up to 235 hp, 24 to 31 feet.

1) Family Alliance, Richard Alley

Race 14. Class B, Up to 235 hp, 32 feet and over.

1) Erika & Kyle, Ennis Wright (36 mph)
2) Bigger Dirls, Steve Carver
3) Green Machine, Winifred Alley

Race 15. Class C, 236 to 335 hp, 24 to 33 feet.

1) Sea Shell, Calvin Beal, Jr.
2) Shanna & Erick, Eric Blackwood
3) Miss Katie, Nick Wiberg
4) Miss Behavin, Trevor Jessiman

Race 16. Class D, 236 to 335 hp, 34 feet and over.

1) Right Stuff, Dana Beal (31 mph)
2) Melanie Jean, Todd Hubbard
3) Ashley Nicole, Troy Crowley
4) Endangered Species, Brian Smith
5) Tyler & Hannah, Jason Faulkingham
6) Miss Shaylee, Luke Crowley

Race 17. Class E, 336 to 435 hp, 24 to 33 feet.

1) Kimberley Belle, Sidney Eaton (27 mph)
2) Marie Belle, Shawn Johnson, Sr.
3) General II, Bryant Ciomei
4) Father’s Favorite, Harris Norton

Race 18. Class F, 336 to 435 hp, 34 feet and over.

1) Why Knot, Aaron Smith
2) Mary Elizabeth, Dan Riley
3) Hee Haw, Brent Davis
4) Pirate’s Loot, Alex Thompson
5) Beyond R Reach, Shane E. Farris
6) First Choice, Joshua Beal
7) Musette Belle, Jeremy Beal

Race 19. Class G, 436 to 550 hp, 28 to 35 feet.

1) Seacock, Todd Ritchie (38.1 mph)
2) Lisa Marie, Gary Genthner

Race 20. Class H, 436 to 550 hp, 36 feet and over.

1) Linda Mavis II, Herbert L. Smith
2) Askk’n, Ed Shirley

Race 21. Class I, 551 to 700 hp, 28 to 35 feet.

No Entrants

Race 22. Class J, 551 to 700 hp, 36 feet over.

1) 16 th Avenue, Wendall Bryant (37 mph)
2) Janice Elaine, David Myrick

Race 23. Class K, 701 to 900 hp, 28 feet and over.

No Entrants

Race 24. Class L, 901 hp and over, 28 feet and over.

No Entrants

Race 25. Class M, 40 feet and over, up to 750 hp.

1) Amanda Joy & Logi Bear, Colon Alley (32.4 mph)
2) 51, Billy Bob Faulkingham
3) Gramp’s Bird, Patrick Faulkingham
4) Kendrick & Chandler, Wayne Beal
5) Miss Tonia, Milton Merchant
6) Time-N-Tide, Oscar Look
7) Breaking Wind, Jeff Libby
8) Just Because, Keith Smith
9) Chief, Ira Kelley
10) Seacoast Rambler, Wade Faulkingham

Race 26. Class N, 40 feet and over, 750 hp and over.

1) Abigail & Carter, Chris Page (30 mph)
2) Phantom, Nick Lemieux
3) Prometheus, Fred Backman

Race 27. Gasoline Free-for-All

1) Brenda, Doug Dodge (27.8 mph)

Race 28. Diesel Free-for-All

1) Kimberley Belle, Sidney Eaton
2) Seacock, Todd Ritchie
3) Mary Elizabeth, Dan Riley
4) Erika & Kyle, Ennis Wright
5) Amanda Joy & Logi Bear, Colon Alley
6) 51, Billy Bob Faulkingham
7) Bigger Dirls, Steve Carver

Race 29. World’s Fastest Working Lobster Boat.

1) Kimberley Belle, Sidney Eaton (39.6 mph)
2) Seacock, Todd Ritchie
3) Erika & Kyle, Ennis Wright
4) Amanda Joy & Logi Bear, Colon Alley
5) Bigger Dirls, Steve Carver
6) Askk’n, Ed Shirley

Race 30. World’s Fastest Recreational Lobster Boat.

1) Foolish Pleasure, Galen Alley