Maine Lobsterboat Racing
 
Home | Race Schedule

FRIENDSHIP LOBSTER BOAT RACES
26 July 2008

WORK BOATS UNDER 24 FEET

Race 1 - CLASS A Skiffs 16-feet and under with outboards up to 30 hp, Operator 12 years and younger:

1) Baby Baron, Gavin Holland (29 mph)
2) Cut Short, Roger Feltis (28 mph)
3) Spare Change, Nicholas Poland (27 mph)

Race 2 – CLASS B Inboards, outboards or outdrives, 31 to 60 hp:

1) Not Much, Richard Hildings (37 mph)
2) Miller Lite, Matt Winston (33 mph)
3) Sasha, Mark Sykes (29 mph)
4) Cloud, Larry Wallace
5) Pump-Can, Chris Carter

Race 3 – CLASS C Inboards, outboards or outdrives, 61 to 90 hp

1) Cup Cake, Glenn Barbour (37 mph)
2) FYJIMO, Scott Cleaves (35 mph)

Race 4 – CLASS D, Inboards, outboards r outdrives, 91 hp and up

1) No name, Dave Starr Sr. (33 mph)

GAS POWERED WORK BOATS 24 FEET AND UP

Race 5 – Gasoline Class A – 4 & 6 cylinder 24 feet and over:

1) Cry Baby, D. & L. Boatworks (32.3 mph)

Race 6 - Gasoline Class B - V-8 up to 375 cid, 24 feet and up:

1) M. Crack N, Phillip Genthner (24 mph)
2) Maybe, Wayne Woodman (18.5 mph)
3) Wet Dream, Gabe Gilchrest

Race 7 - Gasoline Class C - V-8, 376 to 502 cid, 24 to 29 feet:

1) Sea Flea, David Lash (29 mph)

Race 8 - Gasoline Class D - V-8, 376 to 502 cid, 30 feet and over:

1) Foolish Pleasure , Galen Alley (62.4 mph)

Race 9 - Gasoline Class E - V-8, over 502 cid, 24 feet and over:

No entrants

Race 10 – Wooden Boats

No entrants

DIESEL POWERED WORK BOATS 24 FEET AND UP

Race 11 - Diesel Class A - Up to 235 hp, 24 to 31 feet:

1) Blue Thunder, Charles Gray (29.7 mph)
2) Destini, Gary Clifford

Race 12 - Diesel Class B - Up to 235 hp, 32 feet and over:

1) Endurance, Paula Jean Lunt (24.7 mph)
2) Tracy Cole, Matthew Taylor (23.1 mph)
3) Ol’ Girl, Michael Simmons
4) Hooligan, Devin Haskell
5) Two Girls, Ryan Maines

Race 13 - Diesel Class C - 236 to 335 hp, 24 to 34 feet:

1) Venom, David Grant (38.1 mph)
2) Miss Attitude, Marshall Farnham (30.3 mph)
3) Who’s Buyn, Raymond Carter (30.1 mph)

Race 14 - Diesel Class D - 236 to 335 hp, 34 feet and over:

No entrants

Race 15 - Diesel Class E - 336 to 435 hp, 24 to 33 feet:

1) Minor Debt, Chris Hutchinson (34.4 mph)
2) Emily, Gregory Havener (33.9 mph)

Race 16 - Diesel Class F - 336 to 435 hp, 34 feet and over:

1) Double G., Bill Grant (33.1 mph)

Race 17 - Diesel Class G - 436 to 550 hp, 28 to 35 feet:

1) Lisa Maria, Gary Genthner (32.5 mph)
2) Becky Jean II, Arnold Benner (23 mph)

Race 18 - Diesel Class H - 436 to 550 hp, 36 feet and over:

1) First Team, Travis Otis (36 mph)
2) Miss Jodi, Jeremy Willey (32 mph)
3) Late Start, Scott Carter (31.2 mph)
4) Dawn Marie, Frank Guptill
5) Lashing Out, Samuel Lash

Race 19 - Diesel Class I - 551 to 700 hp, 28 to 35 feet

1) Three Stars, Chip Johnson (36.3 mph)

Race 20 – Diesel Class J – 551 to 700 hp, 36 feet and over:

1) Hooked up, Jim Minott (38.7 mph)
2) Hey Baby, Matthew A. Briggs (38.3 mph)
3) Molly Ryan, David Haskell (29.7 mph)
4) Reel Catch, Ernest Wallace
5) Decadence, Ryan Haskell

Race 21 - Diesel Class K - 701 to 900 hp, 28 feet and over:

1) Motivation, Tom Clemons (42.1 mph)
2) Cecily K., Andrew Havener (32.9 mph)

Race 22 - Diesel Class L - 901 hp and over, 28 feet and over:

No entrants

Race 23 - Diesel Class M – 40 feet and over, up to 750 hp:

1) Jami Lee, Gregory Simmons (27.7 mph)
2) Big Dipper, Isaac Lash (21.6 mph)

Race 24 - Diesel Class N – 40 feet and over; 751 hp and over:

1) Whistlin’ Dixie, Andy Johnson (44.5 mph)
2) Heather & Isaac, Keith Simmons (31.3 mph)

Race 25 – Fastest Friendship Lobster Boat

1) Heather & Isaac, Keith Simmons (31.2 mph)
2) Emily, Gregory Havener (31 mph)
3) Cecily K., Andrew Havener (30.6 mph)
4) Dawn Marie, Frank Guptill
5) Jami Lee, Gregory Simmons
N/A) Reel Catch, Ernest Wallace
N/A) Lashing Out, Samuel Lash

Race 26 - Gasoline Free for All:

1) Foolish Pleasure , Galen Alley (64.1 mph)
2) Cry Baby, D. & L. Boatworks (32.4 mph)

Race 27 - Diesel Free for All:

1) Whistlin’ Dixie, Andy Johnson (44.6 mph)
2) Motivation, Tom Clemons (42.8 mph)
3) First Team, Travis Otis (36 mph)
4) Jami Lee, Gregory Simmons
5) U. S. Coast Guard 47 (29.4 mph)

Race 28 - Fastest Lobster Boat:

1) Foolish Pleasure , Galen Alley (49 mph)
2) Whistlin’ Dixie, Andy Johnson (43.9 mph)
3) Motivation, Tom Clemons (42.0 mph)
4) First Team, Travis Otis