Maine Lobsterboat Racing
 
Home | Race Schedule

FRIENDSHIP LOBSTER BOAT RACES
28 July 2007

WORK BOATS UNDER 24 FEET

Race 1 - CLASS A Skiffs 16-feet and under with outboards up to 30 hp, Operator 12 years and younger:

1) Spare Change, Nicholas Poland, 25 mph
2) Bait Bag, Rodger Feltis, 24 mph

Race 2 – CLASS B Inboards, outboards or outdrives, 31 to 60 hp:

1) Not Much, Richard Hildings, 32 mph
2) Cloud, Larry Wallace, 26 mph
3) No name, Dustin Delano, 22 mph

Race 3 – CLASS C Inboards, outboards or outdrives, 61 to 90 hp

1) No name, Glenn Barbour, 38 mph
2) FYJIMO, Scott Cleaves, 35 mph

Race 4 – CLASS D, Inboards, outboards r outdrives, 91 hp and up

1) Supa Gupp, William DeBery, 41 mph
2) Heather M., Bruce Meklin, 39 mph
3) No name, Dave Starr Sr., 34 mph

GAS POWERED WORK BOATS 24 FEET AND UP

Race 5 – Gasoline Class A – 4 & 6 cylinder 24 feet and over:

1) Cry Baby, D. & L. Boatworks, 30 mph

Race 6 - Gasoline Class B - V-8 up to 375 cid, 24 feet and up:

1) Nancy Ruth, Matt Taylor, 17 mph
2) M. Crack N, Phillip Genthner, 16 mph

Race 7 - Gasoline Class C - V-8, 376 to 502 cid, 24 to 29 feet:

1) Sea Flea, Shawn Lash, 28 mph

Race 8 - Gasoline Class D - V-8, 376 to 502 cid, 30 feet and over:

1) Lorna R., Galen Alley, 40 mph

Race 9 - Gasoline Class E - V-8, over 502 cid, 24 feet and over:

No entrants

Race 10 – Wooden Boats

1) Lorna R., Galen Alley, 48 mph
2) Merganser, Donald Drisko, 28 mph
3) Porky’s Revenge, Troy Carter, 23 mph
4) Reva J., Bruce Poland, 15 mph

DIESEL POWERED WORK BOATS 24 FEET AND UP

Race 11 - Diesel Class A - Up to 235 hp, 24 to 31 feet:

1) Blue Thunder, Howard Gray, 30 mph
2) Destini, Gary Clifford, 24 mph

Race 12 - Diesel Class B - Up to 235 hp, 32 feet and over:

1) Merganser, Donald Drisko, 28 mph
2) Hale y & Amy, Tim Thompson, Jr., 16 mph

Race 13 - Diesel Class C - 236 to 335 hp, 24 to 34 feet:

1) Venom, David Grant, 35 mph
2) Who’s Buyn, Raymond Carter, 29 mph
3) Miss Attitude, Marshall Farnham, 28 mph
4) All Out, Nick Page, 26 mph

Race 14 - Diesel Class D - 236 to 335 hp, 34 feet and over:

1) The Chain, Spencer Dyer, 27 mph
2) Porky’s Revenge, Troy Carter, 23 mph
3) Reva J., Bruce Poland, 15 mph

Race 15 - Diesel Class E - 336 to 435 hp, 24 to 33 feet:

1) Gladiator, Bill Grant, 32 mph
2) Emily, Gregory Havener, 30 mph

Race 16 - Diesel Class F - 336 to 435 hp, 34 feet and over:

1) Laura R., Fern Poland, 25 mph

Race 17 - Diesel Class G - 436 to 550 hp, 28 to 35 feet:

1) Seacock, Todd Ritchie, 37 mph
2) Lisa Maria, Gary Genthner, 35 mph
3) Becky Jean II, Arnold Benner, 23 mph

Race 18 - Diesel Class H - 436 to 550 hp, 36 feet and over:

1) First Team, Travis Otis, 36 mph
2) Late Start, Scott Carter, 32 mph
3) Shameless, Weston Ames, 31 mph
4) Miller Time, Ryan Miller, 30 mph
5) Jill Marie, Adam Simmons
6) Lashing Out, Samuel Lash
7) Dawn Marie, Frank Guptill

Race 19 - Diesel Class I - 551 to 700 hp, 28 to 35 feet

1) Wild One, Steve Johnson, 39 mph
2) Three Stars, Chip Johnson, 36 mph

Race 20 – Diesel Class J – 551 to 700 hp, 36 feet and over:

1) Apparition II, Bill Hallinan, 38 mph
2) Hey Baby, Matthew A. Briggs, 37 mph
3) Reel Catch, Ernest Wallace, 28 mph

Race 21 - Diesel Class K - 701 to 900 hp, 28 feet and over:

1) Heather & Isaac, Keith Simmons, 31 mph

Race 22 - Diesel Class L - 901 hp and over, 28 feet and over:

No Entrants

Race 23 - Diesel Class M – 40 feet and over, up to 750 hp:

1) Big Dipper, Isaac Lash, 21 mph

Race 24 - Diesel Class N – 40 feet and over; 751 hp and over:

1) Whistlin’ Dixie, Andy Johnson, 34 mph

Race 25 – Fastest Friendship Lobster Boat

1) Heather & Isaac, Keith Simmons, 31 mph
2) Emily, Gregory Havener, 30 mph
3) Reel Catch, Ernest Wallace, 28 mph
4) Jill Marie, Adam Simmons
5) Lashing Out, Samuel Lash
6) Sea Flea, Shawn Lash
7) Becky Jean II, Arnold Benner
8) Harvester,

Race 26 - Gasoline Free for All:

1) Nancy Ruth, Matt Taylor
2) M. Crack N, Phillip Genthner

Race 27 - Diesel Free for All:

1) Whistlin’ Dixie, Andy Johnson
2) Wild One, Steve Johnson
3) Heather & Isaac, Keith Simmons
4) Becky Jean II, Arnold Benner
5) Laura R., Fern Poland
6) Reva J., Bruce Poland

Race 28 - Fastest Lobster Boat:

1) Whistlin’ Dixie, Andy Johnson
2) Wild One, Steve Johnson
5) Laura R., Fern Poland