Maine Lobsterboat Racing
 
Home | Race Schedule

ROCKLAND LOBSTER BOAT RACES
17 June 2007

WORK BOATS UNDER 24 FEET

Race 1 – CLASS A Skiffs 16-feet and under with outboards up to 30 hp, Operator 18 years and younger:

1) Ripple, Thomas McLennan

Race 2 – CLASS B Inboards, outboards or outdrives, 31 to 60 hp:

1) Not Much, Richard Hildings, 31 mph

Race 3 – CLASS C Inboards, outboards or outdrives, 61 to 90 hp:

1) Reckless Bitch, Richard Hildings

Race 4 –CLASS D Inboards, outboards or outdrive 91 hp and up:

1) Nancy & Rebecca, Andrew Guptill

GAS POWERED WORK BOATS 24 FEET AND UP

Race 5 – Gasoline Class A – 4 & 6 cylinder 24 feet and over:

1) Captain Jack, Stephen C. Hale

Race 6 - Gasoline Class B - V-8 up to 375 cid, 24 feet and up:

No entrants

Race 7 - Gasoline Class C - V8, 376 to 502 cid, 28 feet and over:

No entrants

Race 8 - Gasoline Class D - V-8, Over 502 cid, 28 feet and over, Naturally aspirated:

1) Lorna R., Galen Alley, 40 mph

Race 9 - Gasoline Class E - V-8, over 502 cid, 28 feet and over, Turbos/Superchargers:

No Entrants

Race 9A Wooden Boats.

1) Lorna R., Galen Alley, 49 mph
2) Merganser, Donald Drisko, 24 mph
3) Rich Returns, Wayne Rich, 22 mph

DIESEL POWERED WORK BOATS 24 FEET AND UP

Race 10 - Diesel Class A - Up to 235 hp, 24 to 31 feet:

1) Blue Thunder, Charles Gray, 27 mph
2) Cat Saas, Julie Eaton. 24 mph
3) Minor Debt, Chris Hutchinson, 20 mph

Race 11 - Diesel Class B - Up to 235 hp, 32 feet and over:

1) Merganser, Donald Drisko, 24 mph
2) Bigger Dirls, Steve Carver, 23 mph
3) HeeHaw, Brent Davis, 22 mph
4) Karen Lynn, Bill Oliver

Race 12 - Diesel Class C - 236 to 335 hp, 24 to 33 feet:

1) All Out, Nick Page, 27 mph
2) Quickstep, Kevin Glover, 23 mph

Race 13 - Diesel Class D - 236 to 335 hp, 34 feet over:

1) Rich Returns, Wayne Rich, 22 mph

Race 14 - Diesel Class E - 336 to 435 hp, 24 to 33 feet:

1) Gladiator, Bill Grant, 39 mph
2) Bad Penny, Kevin Moore, 37 mph

Race 15 - Diesel Class F - 336 to 435 hp, 34 feet and over:

1) Last One, Albert Bunker, 31 mph
2) Tsunami, James Jones, 29 mph
3) Miss Elizabeth, David Earl, 24 mph

Race 16 - Diesel Class G - 436 to 550 hp, 28 to 35 feet:

1) Seacock, Todd Ritchie, 36 mph
2) Lisa Marie, Gary Genthner
3) Thunderstruck, John Geyer

Race 17 - Diesel Class H - 436 to 550 hp, 36 feet and over:

1) Hot Spot Too, Keith Jordan, 33 mph
2) Shameless, Weston Ames, 32 mph
3) Miller Time, Ryan Miller, 28 mph
4) Sarah Adam, Dwayne Sutherland
5) Askk’n, Ed Shirley

Race 18 - Diesel Class I - 551 to 700 hp, 28 to 35 feet:

1) Three Stars, Chip Johnson, 36 mph

Race 19 - Diesel Class J – 551 to 700 hp, 36 feet and over:

1) 16 th Avenue, Wendell Bryant, 37 mph

Race 20 - Diesel Class K – 701 to 900 hp, 28 feet and over:

1) Motivation, Tom Clemons, 42 mph
2) Christina & Seth, Dennis Young

Race 21 – Diesel Class L – 901 hp, 28 feet and over:

1) Uncle’s UFO, Andrew Gove, 46 mph
2) Cynthia Lynn, Robert Young, 45 mph

Race 22 – Diesel Class M – 40 feet and over, up to 750 hp:

1) Instigator, Ryan Post, 32 mph

Race 23 – Diesel Class N – 40 feet and over; 750 hp and over:

1) Miss Madelyn, Chris Young, 39 mph
2) Rebbie’s Mistress, John Drouin, 31 mph
3) Always Something, Justin Dyer
4) Heather & Isaac, Keith Simmons
5) What’s Left, Richard Hildings
6) Sunday Money, Murray Thompson
7) Freedom, Frank Thompson
8) Phantom, Nick Lemieux

Race 26 - Gasoline Free for All:

1) Lorna R., Galen Alley, 42 mph
2) Captain Jack, Stephen C. Hale

Race 27 - Diesel Free for All:

1) Motivation, Tom Clemons, 46 mph
2) Uncle’s UFO, Andrew Gove, 44 mph
3) Cynthia Lynn, Robert Young
4) Miss Madelyn, Chris Young
5) Christina & Seth, Dennis Young
6) Instigator, Ryan Post
7) Sunday Money, Murray Thompson

Race 28 - Fastest Lobster Boat:

1) Lorna R., Galen Alley, 47 mph
2) Motivation, Tom Clemons
3) Cynthia Lynn, Robert Young
4) Miss Madelyn, Chris Young
) Uncle’s UFO, Andrew Gove