Maine Lobsterboat Racing
 
Home | Race Schedule

BOOTHBAY HARBOR LOBSTER BOAT RACES
16 June 2007

Boothbay Region Lobster Boats 24 feet and over

Gasoline Power – up to 440 cid.

1) Niffty, Howard Carter, #62

Gasoline Power – 401 cid and over

1) Babe, Doug Carter, #92

Diesel Power – up to 499 hp

1) Andrea & Donna, Dave Taylor, #100, 31 mph
2) Miss Attitude, Marshall Farnham, #20
3) Jazzmatazz, Andy Page, #
) Sea Swallow, Clive Farrin, #65
) Optical Illusion, Nicholas Hawke, #63
) Working Girl, Eben Wilson, #72
) Shellene Too, Fred Farnham, #74
) All Out, Nick Page, #07

Diesel Power – 500 hp and over

1) Apparition II, Bill Hallinan, #03, 38 mph
2) Outcast II, Dan Derepertigny,

WORK BOATS UNDER 24 FEET

Race 1 – CLASS A Skiffs 16-feet and under with outboards up to 30 hp, Operator 18 years and younger:

1) Ripple, Thomas McLennan, #72. 29 mph
2) Nightmare, Eben Court, #12

Race 2 – CLASS B Inboards, outboards or outdrives, 31 to 60 hp:

1) Not Much, Richard Hildings, #50, 35 mph
2) Miss Amy, Laurel Evanetski, #52

Race 3 – CLASS C Inboards, outboards or outdrives, 61 to 90 hp:

1) No Name, Glenn Barbour, #85, 40 mph
2) Poley One, Joel Hallinan, 33 mph

Race 4 –CLASS D Inboards, outboards or outdrive 91 hp and up:

1) Resolute, Allen Thibeau, #121, 41 mph
2) Casco Miss, Dave Johnston, #76
3) Loose One 2, Daniel Lewis, #05
) Nothing Yet, Nick Irish, #35
) Elsie D., Rusty Court
) Supa Gupp, William DeBery, #232

GAS POWERED WORK BOATS 24 FEET AND UP

Race 5 – Gasoline Class A – 4 & 6 cylinder 24 feet and over:

1) Cry Baby, D & L Boatworks, 26 mph
2) Niffty, Howard Carter, #62

Race 6 - Gasoline Class B - V-8 up to 375 cid, 24 feet and up:

1) Colby Joseph, Randy Bertrand, #90,

Race 7 - Gasoline Class C - V8, 376 to 502 cid, 28 feet and over:

1) Babe, Doug Carter, #92

Race 8 - Gasoline Class D - V-8, Over 502 cid, 28 feet and over, Naturally aspirated:

1) Lorna R., Galen Alley, #28, 46 mph

Race 9 - Gasoline Class E - V-8, over 502 cid, 28 feet and over, Turbos/Superchargers:

No Entrants

Race 9A Wooden Boats.

1) Lorna R., Galen Alley, #28, 49 mph
2) Babe, Doug Carter, #92
3) Merganser, Donald Drisko, #
) Norman & Mary, Ed Foye, #35
) Rich Returns, Wayne Rich, #56

DIESEL POWERED WORK BOATS 24 FEET AND UP

Race 10 - Diesel Class A - Up to 235 hp, 24 to 31 feet:

1) Blue Thunder, Howard J. Gray, #110, 30 mph
2) Leslie Ellen, Pat Ducale, #58
3) Cat Saas, Julie Eaton, #75

Race 11 - Diesel Class B - Up to 235 hp, 32 feet and over:

1) Merganser, Donald Drisko, 27 mph
2) Bigger Dirls, Steve Carver
3) HeeHaw, Brent Davis, #80

Race 12 - Diesel Class C - 236 to 335 hp, 24 to 33 feet:

1) Andrea & Donna, Dave Taylor, #100, 31 mph
2) Miss Attitude, Marshall Farnham, #20
3) All Out, Nick Page, #07
) Quickstep, Kevin Glover, #67
) Kathryn Anne, Robert Malley, #45

Race 13 - Diesel Class D - 236 to 335 hp, 34 feet over:

1) Rich Returns, Wayne Rich, #56, 25 mph
2) Susan Mariah, Robert Johnson, #47

Race 14 - Diesel Class E - 336 to 435 hp, 24 to 33 feet:

1) Gladiator, Bill Grant, #50

Race 15 - Diesel Class F - 336 to 435 hp, 34 feet and over:

1) Hooked Up, Jim Minott, #97, 42 mph
2) Working Girl, Eben Wilson, #72
3) Optical Illusion, Nicholas Hawke, #63

Race 16 - Diesel Class G - 436 to 550 hp, 28 to 35 feet:

1) Lisa Marie, Gary Genthner, #69, 36 mph
2) Thunderstruck, John Geyer, #122

Race 17 - Diesel Class H - 436 to 550 hp, 36 feet and over:

1) Hot Spot II, Keith Jordan, 33 mph
2) Jazzmatazz, Andy Page, #
3) Outcast II, Dan Derepertigny,
) Sarah Adam, Dwayne Sutherland
) Sea Swallow, Clive Farrin, #65
) Shellene Too, Fred Farnham, #74
) Askk’n, Ed Shirley

Race 18 - Diesel Class I - 551 to 700 hp, 28 to 35 feet:

1) Wild One, Steve Johnson, #66, 39 mph
2) Three Stars, Chip Johnson, #38

Race 19 - Diesel Class J – 551 to 700 hp, 36 feet and over:

1) Apparition II, Bill Hallinan, #03, 38 mph
2) 16 th Avenue, Wendell Bryant, #95

Race 20 - Diesel Class K – 701 to 900 hp, 28 feet and over:

1) Motivation, Tom Clemons, #64, 43 mph
2) Christina & Seth, Dennis Young, #27

Race 21 – Diesel Class L – 901 hp, 28 feet and over:

No Entrants.

Race 22 – Diesel Class M – 40 feet and over, up to 750 hp:

1) Temptation, Wayne Clemons, #129, 29 mph
2) Norman & Mary, Ed Foye, #35

Race 23 – Diesel Class N – 40 feet and over; 750 hp and over:

1) Miss Madelyn, Chris Young, #88, 40 mph
2) Whistlin Dixie, Andy Johnson, #50
3) Rebbie’s Mistress, John Drouin, #96
) What’s Left, Richard Hildings
) Phantom, Nick Lemieux, #

Race 26 - Gasoline Free for All:

1) Lorna R., Galen Alley, #28, 41 mph
2) Babe, Doug Carter, #92
3) Colby Joseph, Randy Bertrand, #90,
4) Cry Baby, D & L Boatworks

Race 27 - Diesel Free for All:

1) Motivation, Tom Clemons, #64, 42 mph
2) Christina & Seth, Dennis Young, #27
3) Miss Madelyn, Chris Young, #88
4) Whistlin Dixie, Andy Johnson, #50

Race 28 - Fastest Lobster Boat:

1) Lorna R., Galen Alley, #28, 49 mph
2) Motivation, Tom Clemons, #64
3) Christina & Seth, Dennis Young, #27