Maine Lobsterboat Racing
 
Home | Race Schedule

Pemaquid Harbor Lobster Boat Race Results
13 August 2006

Race 1 – Clamdigger and Lobster Pickers: Outboards 25 hp and under. Skiffs 16-feet and under. Age 18 and under:

1) Tidaly Idley, Taylor Lewis
2) Skiff Destini, Jason Hall
3) Bait Bag, Rodger Feltis
4) The Ball, Sydney Dyer
5) No name, Cory Prock

Race 2- Clamdigger and Lobster Pickers: Outboards up to 70 hp. Skiffs over 16-feet:

1) No name, Edward Carter
2) Not Much, Nat Hildings
3) Sea-Jay, Larry Reed
4) Kout, Edison Young
5) Mandy J., Mitchell Kelsey
6) Foggy Bottom, Nate House
7) Cow Flap, George Garson

Race 3 – Clamdiggers and Lobster Pickers: Inboards or outboards – 71-hp and over, Skiffs 16 feet and over.

1) Reslute, Allen Thibodeau
2) Supa Gupp, William DeBery
3) No name, Josh Harvey
4) Jared Ann, Darrell Fossett
5) Not Much, Richard Hildings
6) Firebird, Michael Genthner
7) Nothing Yet, Nick Irish

Race 4- Four and six cylinder gas, 24 feet and over:

1) Cry Baby, D. & L. Boatworks, 27 mph
2) Sumnah, Bruce Farrin, Jr.

Race 5 – Gas Any cu. in. and under, 24-feet and over:

1) Under Dog, Ellroy Alley
2) Babe, Doug Carter
3) Nancy Ruth, Matthew Taylor

Race 6 – Diesel 175 hp and under, 24-feet and over:

1) Sonny Boy, Alex Hutchins, 42 mph
2) Mi-Jen, John Bracket
3) Papa & I, Donald Boyington

Race 7 – Diesel 176 hp to 210 hp, 24-feet and over:

1) Miss Mary, Robert Robinson, Jr.
2) Destini, Gary Clifford
3) Minor Debt, Chris Hutchinson
4) Carolyn, Daniel Carter
5) Miss Fortune, Zachery Geyer

Race 8 – Diesel 211 hp to 250 hp, 24-feet and over:

1) Merganser, Don Drisko
2) Premonition, Nicholas Geyer
3) High Anxiety, Mack Simmons
4) Rachel Ann, Rex Collamore
5) Slowhand, J. Craig O’Brien
6) Oops, George Garson
7) Hustler, Norman Carter

Race 9 – Diesel 251 hp to 350 hp, 24 and over:

1) Miss Attitude, Marshall Farnham
2) Andrea & Donna, David Taylor
3) Who’s Buyn, Raymond Carter
4) Highlander, Kyle Westhaver
DNS) Risky Business, Bobby Kaler, Jr.

Race 10 – Diesel 351 hp to 450 hp, 28 to 35 feet 11 inch and under:

1) Lez & Greg, Scott Carter, 35 mph.
2) Seacock, Todd Ritchie
3) Thunderstruck, John Geyer
4) Working Girl, Eben Wilson
5) Optical Illusion, Nicholas Hawke

Race 11 – Diesel, 351 to 450 hp, 36 feet and up:

1) The Chain, Spencer Dyer
2) Canadian Mist, Travis Carter
3) Porky’s Revenge, Scott Carter
4) Amanda C., Tony Carter

Race 12 – Diesel 451 hp to 650 hp, 28 feet and over:

1) Wild One, Steve Johnson
2) Apparition II, Bill Hallinan
3) Outcast II, Dan DeRepertigny
4) Miss Vicious, Steve Genthner
5) Sarah Adam, Dwayne Sutherland
6) Atlantic Mist, Eugene Carter
7) Askk’n, Ed Shirley
8) Harmony, Brent Fogg

Race 13 – Diesel, 651 hp and over, 28 feet and over:

1) Motivation, Tom Clemons
2) Christina & Seth, Dennis B. Young
3) Lob-star, Bert Witham
4) Heather & Isaac, Keith A. Simmons, Jr.
5) What’s Left, Richard Hildings
DNS) Starlight Express, David Osgood

Race 14, Novi Boats

1) Miss Vicious, Steve Genthner
2) Canadian Mist, Travis Carter
3) Highlander, Kyle Westhaver
4) Maggie Z., Ethan Fink

Race 15 – Wooden Boats, diesel or gas, 24-feet and over:

1) Babe, Doug Carter
2) Merganser, Don Drisko
3) Porky’s Revenge, Scott Carter
4) Nancy Ruth, Matthew Taylor
5) Carolyn, Daniel Carter
6) Amanda C., Tony Carter
7) Hustler, Norman Carter
8) Oops, George Garson
9) Papa & I, Donald Boyington

Race 16 – Gas Free-for-All, 24-feet and over:

1) Under Dog, Ellroy Alley
2) Babe, Doug Carter
3) Cry Baby, D. & L. Boatworks
4) Nancy Ruth, Matthew Taylor

Race 17 – Diesel Free-for-All, 24-feet and over:

1) Motivation, Tom Clemons
2) Lob-star, Bert Witham
3) Seacock, Todd Ritchie

Race 18 – Fastest Lobster Boat Afloat, Must place 1, 2 or 3 in races 17 or 18 to qualify:

1) Under Dog, Ellroy Alley
2) Motivation, Tom Clemons
3) Lob-star, Bert Witham
4) Seacock, Todd Ritchie