Maine Lobsterboat Racing
 
Home | Race Schedule

MOOSEBEC REACH LOBSTER BOAT RACES
4 July 2006

WORK BOATS UNDER 24 FEET.

Race 1. Class A, Skiffs 16 feet and under, Outboards up to 30 hp, operators up to 18 years old.

1) Flying Ryan, Matthew Alley
2) Taken Over, Michael Emerson
3) No name, Ethan Dorr
4) No name, Kenneth Chandler

Race 2. Class B, Inboard, Outboard or Outdrive, 31 to 60 hp.

1) The Buoy Hunter, Troy Alley
2) Sundance, John Hughes
4) Trapper, Kyle Chandler
) Debra Ann, Jeffery McLaughlin
) No name, Dwight Chandler
) Little Novi, Alan Crowley

Race 3. Class C, Inboard, Outboard or Outdrive, 61 to 90 hp.

1) Alpex, Ralph Davis
2) No name, Richard Alley
3) The Boys, Cameron Beal
) Can’t Remember, Clarence Grant
) Lobster Hound, Dan Sawyer

Race 4. Class D, Inboard, Outboard or Outdrive, 91 hp and over.

1) Kane/Nakita, Walter Howland
2) Risky Business, Steve Bean
3) McKenzi Starr, Jason Mills
) The Crack of Dawn, Billy Milliken

Race 5. Dragger Race

1) Bukie & Dukie and Dukie Too, Mitchell Beal
2) Joyce Ellen, Ralph Smith
3) Queen Diana, Derek Kelley

Race 6. Wooden Boat Race

1) Lorna R., Galen Alley
2) Melanie Jean, Thurman Alley, #23
3) Silver Dollar, Merle Beal
) Catherine & Joseph, Joe McDonald
) My Turn, Derrick Beal

GAS POWERED WORK BOATS 24 FEET AND OVER.

Race 7. Class A, Four and Six Cylinder, 24 feet and over.

1) Catherine & Joseph, Joe McDonald
2) No name, James Robinson, Jr.
3) Hayley Marie, Braden Alley

Race 8. Class B, V8, Up to 375 cid, 24 feet and over.

No entrants

Race 9. Class C, V8, 376 to 502 cid, 28 feet and over.

1) Under Dog, Ernest Libby, Jr., 39.6 mph
2) Jennifer Lee, Shawn L. Alley
3) Silver Dollar, Merle Beal

Race 10. Class D, V8, Over 502 cid, 28 feet and over, Naturally aspirated.

1) Lorna R., Galen Alley, 45.3 mph

Race 11. Class E, V8, Over 502 cid, 28 feet and over, Turbos/superchargers.

No entrants

DIESEL POWERED WORK BOATS 24 FEET AND OVER.

Race 12. Class A, Up to 235 hp, 24 to 31 feet.

1) Little Ladies, Christopher Beal
2) ---, Patrick Kelley

Race 13. Class B, Up to 235 hp, 32 feet and over.

1) Bigger Dirls, Steve Carver
2) Hee Haw, Brent Davis
3) Mr. T., Ronald Carter
4) Bobbie Jo & Bud, Earle Faulkingham
5) Hannah & Taylor, Jason Faulkingham
) My Turn, Derrick Beal
) Miss Brittany, Raymond Crowley
) Verda Mae, Glenn Beal

Race 14. Class C, 236 to 335 hp, 24 to 33 feet.

1) Venom, David Grant
2) Little Ugly, Matthew Merchant
3) Annie Belle, Brian Strout

Race 15. Class D, 236 to 335 hp, 34 feet and over.

1) Sara Victoria, Winfred Alley
2) Melanie Jean, Thurman Alley, #23
3) Papa’s Pride, Oscar Beal
) Miss Kitty, James Robinson
) Straight As, Abraham Beal
) Gigi’s Boy, Norman Libby, Sr.

Race 16. Class E, 336 to 435 hp, 24 to 33 feet.

1) Gladiator, Bill Grant

Race 17. Class F, 336 to 435 hp, 34 feet and over.

1) Hooked Up, Jim Minott, 36.5 mph.
2) First Team, Travis Otis
3) Nawthin To It, Jeffery Alley
) Musette Belle, Jeremy Beal
) Wanda Loy, Ronnie Alley
) Seacoast Rambler, Wade Faulkingham

Race 18. Class G, 436 to 550 hp, 28 to 35 feet.

1) The Seacock, Todd Ritchie

Race 19. Class H, 436 to 550 hp, 36 feet and over.

1) Mystery Machine, Ira Guptil
2) Taylor Made, Alan Taylor
3) Linda Mavis II, Herbert Smith
4) Leona, Jeff Libby

Race 20. Class I, 551 to 700 hp, 28 to 35 feet.

No entrants

Race 21. Class J, 551 to 700 hp, 36 feet over.

1) Fairwinds, Jeff Alley, Jr.
DSQ) Megalexa, Keagan Beal, 29.3 mph

Race 22. Class K, 701 to 900 hp, 28 feet and over.

No entrants

Race 23. Class L, 901 hp and over, 28 feet and over.

No entrants

Race 24. Class M, 40 feet and over, up to 750 hp.

1) 51, Billy Bob Faulkingham, 30.2 mph
2) Size Matters, Dixon Smith
3) Unpredictable, Dana Rice
4) Divine Providence, Loren Faulkingham
) Bukie & Dukie and Dukie Too, Mitchell Beal
) Nancy Anne, Ossie Beal
) DDT-2, Ira Kelley
) Tammy Lynn, Mitchell White
) Monica Tymen, Chris Chipman

Race 25. Class N, 40 feet and over, 750 hp and over.

1) Rebbie’s Mistress, John Drouin, 32.6 mph.

Race 26. Gasoline Free-for-All

1) Lorna R., Galen Alley, 44.3 mph
2) Under Dog, Ernest Libby, Jr., 39.2 mph

Race 27. Diesel Free-for-All

1) Hooked Up, Jim Minott, 37.6 mph.
2) The Seacock, Todd Ritchie
3) Mystery Machine, Ira Guptil
4) 51, Billy Bob Faulkingham

Race 28. Fastest Lobster Boat

1) Lorna R., Galen Alley, 53.6 mph
2) Under Dog, Ernest Libby, Jr.
3) Hooked Up, Jim Minott