Maine Lobsterboat Racing
 
Home | Race Schedule

WINTER HARBOR LOBSTER BOAT RACES
28 August 2005

GAS POWERED WORK BOATS 24 FEET AND UP

Race 1 – Gasoline Class A – 4 & 6 cylinder 24 feet and over:

1) Early Dawn, Les Parritt, Jr.
2) Islander, Phillipa Harvey

Race 2 - Gasoline Class B - V-8 up to 375 cid, 24 feet and up:

No entrants

Race 3 - Gasoline Class C - V-8, 376 to 502 cid, 24 to 29 feet:

1) Christopher, Isaac Beal, #14
DNS) Michelle Lee, Wade Sargent

Race 4 - Gasoline Class D - V-8, 376 to 502 cid, 30 feet and over:

1) Moxie, Wyatt Beal
2) Wanda Lou, Fred Young
DNS) Lass Chance, Charles Haycock

Race 5 - Gasoline Class E - V-8, over 502 cid, 24 feet and over:

No Entrants

DIESEL POWERED WORK BOATS 24 FEET AND UP

Race 6 - Diesel Class A - Up to 235 hp, 24 to 31 feet:

1) Little Ladies, Christopher Beal, 28 mph
2) Pisscuttah, Jesse Fogg
3) Resilent, Avery Scott

Race 7 - Diesel Class B - Up to 235 hp, 32 feet and over:

1) Bigger Dirls, Steve Carver
2) Mr. T., Ronald Carver
3) Hee Haw, Brent Davis
4) Mr. Lucky, Kit Johnson
5) My Turn, Derrick Beal
6) Surprise, Matt Lester
7) Lobster Buster, Herman Faulkingham
8) 51, Billy Faulkingham
9) Accommodator, Fred Backman

Race 8 - Diesel Class C - 236 to 335 hp, 24 to 31 feet:

1) Venom, David Grant
2) Rebecca Lynne, Danny Walker
DNS) Raffy D., Dean Alley

Race 9 - Diesel Class D - 236 to 335 hp, 32 to 35 feet:

1) Why Knot, Aaron Smith, 30 mph
2) Gramp’s Bird, Patrick Faulkingham
DNS) 16 th Avenue, Wendell Bryant
DNS) Jamie Ann, Dale Stockbridge, Jr.
DNS) Jennifer E., Joe Bennett
DNS) Annie Belle, Brian Strout

Race 10 - Diesel Class E - 236 to 335 hp, 36 feet and over:

1) Melanie Jean, Thurman Alley
2) Papa’s Pride, Oscar Beal
3) Rich Returns, Wayne Rich

Race 11 - Diesel Class F - 336 to 435 hp, 24 to 31 feet:

1) Kimberly-Belle, Sid Eaton, 26 mph

Race 12 - Diesel Class G - 336 to 435 hp, 32 to 35 feet:

1) CC & Water, Clair Whitten, Jr., 25 mph
2) Back n Black, Phil Torrey
DNS) Fra Diavolo, Scott Dakin

Race 13 - Diesel Class H - 336 to 435 hp, 36 feet and over:)

1 Hooked Up, Jim Minott, 36 mph
2) Barbara Ann, Bruce Fernald
3) Lady Lexi, Mike Faulkingham
4) Major Moves, Chris Nelson
5) Sctt-Kayla, Reggie Knowles
DNS) First Team, Travis Otis
DNS) Chicks Dig It, Matthew Merchant
DNS) Ashley Dawn, Christopher Church

Race 14 - Diesel Class I - 436 to 550 hp, 24 to 35 feet:

1) Duncan & Blake, Bill Haass, 34 mph
DNS) Seacock, Todd Ritchie

Race 15 – Diesel Class J – 436 to 550 hp, 36 feet and over:

1) Mystery Machine, Ira Guptill, 37.8 mph
2) Brenda Lee, Larry Torrey
3) My Rosario, Tom West
DNS) Taylor Made, Alan Taylor
DNS) Whitney & Ashley, Kristan Porter

Race 16 - Diesel Class K - 551 to 700 hp, 24 to 35 feet:

1) Wild One, Steve Johnson, 38 mph
) Hate Me Rose II, Steve Johnson, 52 mph

Race 17 - Diesel Class L - 551 to 700 hp, 36 feet and over:

1) Silver Spoon, Skip Young, 36 mph

Race 18 - Diesel Class M - 701 to 900 hp:

1) Poseidon, Perley Fogg
2) Wild, Wild West, James West

Race 19 - Diesel Class N – 901 hp and over:

1) Starlight Express, David/Alfred Osgood, 53.9 mph
2) Uncle’s UFO, Andrew Gove

Race 20 – Diesel Class O - Over 40-feet, up to 750 hp

1) Unpredictable, Dana Rice, 26 mph
2) Autumn Gail, Chris Nelson
3) Padasa, Bryan Bridges
DNS) Atonement, Joshua Joyce
DNS) Lamb of God, Charles Kelley

Race 21 – Diesel Class P - Over 40-feet, 751 hp and over

1) What’s Left, Richard Hildings
2) Isabelle M., Jon Chipman
3) Poseidon, Warren Pettegrow
DNS) Rebbie’s Mistress, John Drouin
DNS) Phantom, Nick Lemieux
DNS) Miss Cynthia, Troy Stanwood

Race 22 - Gasoline Free for All:

1) Christopher, Isaac Beal, #14
2) Moxie, Wyatt Beal

Race 23 - Diesel Free for All:

1) Starlight Express, David/Alfred Osgood, 53.9 mph
2) Uncle’s UFO, Andrew Gove

Race 24 – Fearless Female at the Helm:

1) Kimberly-Belle, Julie Eaton, 37.1 mph
2) Duncan & Blake, Leola
3) Silver Spoon, Stephanie
4) Autnm Gail, Autumn Nelson
5) Padasa, Sammie
6) My Rosario, Clarrisa
7) Venom, Brenda Robbins

Race 25: Woodenboat Race.

1) Christopher, Isaac Beal, #14
2) Moxie, Wyatt Beal
3) Melanie Jean, Thurman Alley
4) Rich Returns, Wayne Rich

Race 26 - Fastest Lobster Boat:

1) Starlight Express, David/Alfred Osgood
2) Uncle’s UFO, Andrew Gove
3) Wild, Wild West, James West
4) Mystery Machine, Ira Guptill