Maine Lobsterboat Racing
 
Home | Race Schedule

FRIENDSHIP LOBSTER BOAT RACES
31 July 2004

WORK BOATS UNDER 24 FEET

Race 1 - CLASS A Skiffs 16-feet and under with outboards up to 30 hp, Operator 12 years and younger:

1) Flying Ryan, Matt Alley, 29 mph
2) The Ball, Sydney Dyer, 26 mph
3) Junk, Ronald Carter
DNS) None, Chad Burns

Race 2 – CLASS B Inboards, outboards or outdrives, 31 to 60 hp:

1) None, Ken Glidden, 23 mph
2) Brandi, Matt Taylor. 21 mph
3) Cewily, David Knapp, 15 mph
4) Crash, Dan Carter

Race 3 – CLASS C Inboards, outboards or outdrives, 61 to 90 hp

1) None, George Cleaves, 40 mph
2) No name, Dave Starr Sr., 34 mph

Race 4 – CLASS D, Inboards, outboards r outdrives, 91 hp and up

1) Short Order, Bob Mondor, 44 mph
2) No name, Josh Harvey, 39 mph
3) No name, Seth Simmons, 38 mph
4) Casco Miss, Dave Johnston, 34 mph
5) White Wing, Steve Davis

Race 5 – Fastest Recreational Boat Afloat: Boats not qualifying for other races may enter this race (weather permitting)

No entrants

GAS POWERED WORK BOATS 24 FEET AND UP

Race 6 – Gasoline Class A – 4 & 6 cylinder 24 feet and over:

No entrants

Race 7 - Gasoline Class B - V-8 up to 375 cid, 24 feet and up:

1) M Crack N, Phillip Genthner, 21 mph
2) Nancy Ruth, Matt Taylor, 17 mph

Race 8 - Gasoline Class C - V-8, 376 to 502 cid, 24 to 29 feet:

1) Christopher, Isaac Beal, 38 mph
2) Sea Flea, Sean Lash, 34 mph

Race 9 - Gasoline Class D - V-8, 376 to 502 cid, 30 feet and over:

1) Babe, Doug Carter, 33 mph
2) Timber Cruiser, Ron Poland

Race 10 - Gasoline Class E - V-8, over 502 cid, 24 feet and over:

No entrants

DIESEL POWERED WORK BOATS 24 FEET AND UP

Race 11 - Diesel Class A - Up to 235 hp, 24 to 31 feet:

1) Blue Thunder, Howard Gray, 32 mph
2) Clockwork, Samuel Lash, 27 mph
3) Lil’ Dipper, Isaac Lash, 26 mph
4) Hustler, Norman Carter, 22 mph

Race 12 - Diesel Class B - Up to 235 hp, 32 feet and over:

1) Merganser, Donald Drisko, 26 mph
2) Gray Ghost, Troy Hayes, 22 mph
3) Reva J, Bruce Poland

Race 13 - Diesel Class C - 236 to 335 hp, 24 to 31 feet:

1) Andrea & Donna, Dave Taylor

Race 14 - Diesel Class D - 236 to 335 hp, 32 to 35 feet:

1) 16 th Avenue, Wendall Bryant, 36 mph
2) Donna Faye, Ordie Alley, 34 mph
3) Who’s Buyn, Raymond Carter, 31 mph
4) All Out, Nick Page
5) Rotten Hog, Rodney Genthner

Race 15 - Diesel Class E - 236 to 335 hp, 36 feet and over:

1) Melanie Jean, Thurman Alley, 31 mph
2) Canadian Mist, Travis Carter, 23 mph

Race 16 - Diesel Class F - 336 to 435 hp, 24 to 31 feet:

No entrants

Race 17 - Diesel Class G - 336 to 435 hp, 32 to 35 feet:

1) Gladiator, Bill Grant, 39 mph
2) Lez & Greg, Scott Carter, 37 mph
3) Thunderstruck, John Geyer, 28 mph
4) Fugitive, Dexter Benner, 27 mph

Race 18 - Diesel Class H - 336 to 435 hp, 36 feet and over:

1) Hooked Up, Jim Minott, 38 mph
2) First Team, Travis Otis, 36 mph
3) Miss Rose, Ed Shirley, 34 mph
4) Never Anuff, Dan Davis, 27 mph
5) Irresistible, Derrick Parlin, 26 mph

Race 19 - Diesel Class I - 436 to 550 hp, 24 to 35 feet:

1) Lisa Marie, Gary Genthner, 38 mph

Race 20 – Diesel Class J – 436 to 550 hp, 36 feet and over:

1) Hot Spot Too, Keith Jordan, 35 mph
2) The Chain, Spencer Dyer, 30 mph
3) Rebbie’s Mistress, John Drouin, 31 mph
DNS) New Moon, Dustin Reed
DNS) Sea Swallow, Clive Farrin

Race 21 - Diesel Class K - 551 to 700 hp, 24 to 35 feet:

1) Venom, Brian Fraser, 48 mph
2) Hate Me Rose, Steven Johnson, 37 mph
3) Mistress, Todd Ritchie, 30 mph

Race 22 - Diesel Class L - 551 to 700 hp, 36 feet and over:

1) Apparition II, Bill Hallinan, 38 mph
2) Desire, Bobby Poland, 31 mph
3) Miss Vicious, Steve Genthner, 25 mph

Race 23 - Diesel Class M - 701 to 900 hp:

1) Shit Poke, Amby Alley, 46 mph
DNS) Wild Wild West, James West

Race 24 - Diesel Class N – 901 hp and over:

1) Independence, Frank Thompson, 42 mph

Race 25 - Diesel Class O – 40 feet and over, Up to 750 hp.

1) Atlantic Mist, Eugene Carter, 26 mph

Race 26 - Diesel Class P – 40 feet and over, 751 hp and over.

1) What’s Left, Richard Hildings, 33 mph

Race 27 - Gasoline Free for All:

1) Christopher, Isaac Beal, 38 mph
2) Babe, Doug Carter, 31 mph
3) Sea Flea, Sean Lash
4) M Crack N, Philip Genthner

Race 28 - Diesel Free for All:

1) Venom, Brian Fraser, 48 mph
2) Shit Poke, Amby Alley, 46 mph
3) Independence, Frank Thompson, 43 mph
4) What’s Left, Richard Hildings
5) Desire, Bobby Poland

Race 29 - Fastest Lobster Boat:

1) Venom, Brian Fraser, 48 mph
2) Shit Poke, Amby Alley, 44 mph
3) Independence, Frank Thompson

Race 30 – Fastest Friendship Lobster Boat

1) Sea Flea, Sean Lash, 29 mph
2) Obsession, Shawn Lash
3) New Moon, Dustin Reed
4) Never Anuff, Dan Davis
5) Gray Ghost, Troy Hayes