Maine Lobsterboat Racing
 
Home | Race Schedule

STONINGTON LOBSTER BOAT RACES
18 July 2004

WORK BOATS UNDER 24 FEET

Race 1 - CLASS A Skiffs 16-feet and under with outboards up to 30 hp, Operator 16 years and younger:

1) The Ball, Sydney Dyer, 26.7 mph

Race 2 – CLASS B Inboards, outboards or outdrives, 31 to 60 hp:

1) Shit Happens, Nick Wiberg, 38.7 mph
2) 197 EE, Robert Ray

Race 3 – CLASS C Inboards, outboards or outdrives, 61 to 90 hp:

1) I. Don’t Know, Kyle Ritchie, 32.3 mph
2) Guess Work, Joe Trundy

Race 4 – CLASS D Inboards, outboards or outdrive 91 hp and up:

1) Incognito, Dustin Fifield, 41.6 mph
2) Casco Miss, Dave Johnson
3) Miss Anita, John Bickford Jr.
DSQ) Rascal, Cliff Nevells

GAS POWERED WORK BOATS 24 FEET AND UP

Race 5 – Gasoline Class A – 4 & 6 cylinder 24 feet and over:

1) Ann Marie, Mike Dassatt, 16.2 mph
2) Bohica, George Stevens
DNS) Part Timer, Wes Bartlett III

Race 6 - Gasoline Class B - V-8 up to 375 cid, 24 feet and up:

1) Dragon Fly, Robert Ray, 16.7 mph

Race 7 - Gasoline Class C - V-8, 376 to 502 cid, 24 to 29 feet:

1) Christopher, Isaac Beal, 40.7 mph
2) Little Darlin’, Dana Beal
DNS) Wet Dream, Michael Simmons

Race 8 - Gasoline Class D - V-8, 376 to 502 cid, 30 feet and over:

1) Moxie, Wyatt Beal, 32.6 mph
2) White Cap, James Bray Sr.

Race 9 - Gasoline Class E - V-8, over 502 cid, 24 feet and over:

No entrants

DIESEL POWERED WORK BOATS 24 FEET AND UP

Race 10 - Diesel Class A - Up to 235 hp, 24 to 31 feet:

1) Mjr. Weakeyes, Chuck Williams, 34.1mph
2) Blue Thunder, Howard Gray
3) Little Ladies, Christopher Beal
4) Hillyjay, Linwood Emerton

Race 11 - Diesel Class B - Up to 235 hp, 32 feet and over:

1) Bigger Dirls, Steve Carver, 28.1 mph
2) Merganser, Donald Drisko
3) Mary Louise II, Eugene Lymburner, #31
4) Hooligan, Devin Haskell

Race 12 - Diesel Class C - 236 to 335 hp, 24 to 31 feet:

1) Daydreamer, Wesley Shute, 36.6 mph
2) Andrea & Donna, David Taylor
3) Abrakadebra, Ronald Eaton
4) Betty Beryl, Blaine Hutchinson

Race 13 - Diesel Class D - 236 to 335 hp, 32 to 35 feet:

1) 16 th Avenue, Wendell Bryant, 37.3 mph
2) All Out, Nick Page
3) Miss Sabrah, Clifford Johnson III
4) Shag, Lowell Hildings
DNF) Donna Faye, Ordie Alley

Race 14 - Diesel Class E - 236 to 335 hp, 36 feet and over:

1) Melanie Jean, Thurman Alley, 29.0 mph
2) Whitney & Ashley, Kristan Porter
3) Papa’s Pride, Oscar Beal
4) Lynsey Renea, Ben Hardy
5) Rich Returns, Wayne Rich

Race 15 - Diesel Class F - 336 to 435 hp, 24 to 31 feet:

1) Kimberly Belle, Sidney Eaton, 37.0 mph
2) Sea Devil II, Matt Shepard

Race 16 - Diesel Class G - 336 to 435 hp, 32 to 35 feet:

Heat 1:
1) Gladiator, Bill Grant, 29.7mph
2) Darline-Karen, Sigward Beckman
3) CC & Water, Clair Whitten, Jr.
4) Wazz Up, Murray Thompson
DNF) Mistress, Vance Gove, Jr.

Heat 2:
1
) Lez & Greg, Scott Carter, 39 mph
2) Terry Luan, Kenton Fenney
3) Bad Penney, Kevin Moore
4) Fugitve, Dexter Benner
5) Helen Arlene IV, Jeff Eaton
6) Paula Lee, Gary Eaton

Final Heat:
1) Gladiator, Bill Grant
2) Lez & Greg, Scott Carter
3) Terry Luan, Kenton Fenney
4) Bad Penney, Kevin Moore
5) Darline-Karen, Sigward Beckman
6) Wazz Up, Murray Thompson

Race 17 - Diesel Class H - 336 to 435 hp, 36 feet and over:

1) Hooked Up, Jim Minott, 39.6 mph
2) Miss Rose, Ed Shirley
3) Sea Mist, Melvin Shute, #41
4) First Team, Travis Otis
5) Wet Dream, Mike Yorchick
6) Lady Gambler, Leonard E. Young III
7) Great Expectations, Seth Ciomei

Race 18 - Diesel Class I - 436 to 550 hp, 28 to 35 feet:

1) Duncan & Blake, Bill Haass, 40.3 mph
2) Lisa Marie, Gary Genthner
3) Split S.E.C.O.N.D., David Osgood
4) Blue Diamond, Donald Jones
5) Jericho II, Perley Frazier
6) Miss Elizabeth, Jason Clough

Race 19 – Diesel Class J – 436 to 550 hp, 36 feet and over:

1) Dorothy K., Bill Waldron, 35.5 mph
2) Rebbie’s Mistress, John Drouin
3) The Chain, Spencer Dyer
4) Dauntless, Caleb Knapp
5) Sea Swallow, Clive Farrin, #65
6) Decadence, Ryan Haskell

Race 20 – Diesel Class K – 551 to 700 hp, 28 to 35 feet:

1) Venom, Brain Fraser, 49.6 mph
2) First Light, Brian Osgood
3) Mistress, Todd Ritchie

Race 21 – Diesel Class L – 551 to 700 hp, 36 feet and over:

1) Hattie Rose, Steve Johnson, 39.5 mph
2) Apparation II, Bill Hallinan, #07
3) Desire, Bobby Poland
4) Molly Ryan, David Haskell

Race 22 – Diesel Class M: 701 to 900 hp, 28 feet and over:

1) Shit Poke, Amby Alley, 45.6 mph
2) Wild, Wild West, James W. West
3) Christina & Seth, Dennis Young

Race 23 – Diesel Class N: 901 and over, 28 feet and over:

1) Uncles UFO, Andrew Gove, 49.5 mph
2) Independence, Frank Thompson
3) Tenaru River, Arvid Young

Race 24 – Diesel Class O: 40 feet and over, Up to 750 hp:

1) Jareb Kellen, B. Beal, 34.0 mph
2) Phantom, Nick Lemieux
3) Bottom Line, Dan Rodgers

Race 25 – Diesel Class P: 40 feet and over, 751 hp and over:

1) Jubilee, David Heanssler, 36.1 mph
2) Laverna Gail, Arvin Young
3) What’s Left, Richard Hildings
4) Jarsulan III, Brent Oliver

Race 26 – Boatbuilder’s Exhibition Class

1) Venom, Brain Fraser, 49.9 mph
2) Christopher, Isaac Beal
3) Moxie, Wyatt Beal
4) Rich Returns, Wayne Rich

Race 27 - Gasoline Free for All:

1) Christopher, Isaac Beal, 40.1 mph
2)Little Darlin’, Dana Beal
3) Moxie, Wyatt Beal

Race 28 - Diesel Free for All:

1) Venom, Brain Fraser, 49.0 mph
2) Uncles UFO, Andrew Gove
3) Shit Poke, Amby Alley

Race 29 – Johns Bay Boat Co. Race

1) Khristy Michelle, John Williams
2) Katherine Ellen,
3) My Diva, Joel Billings
) Miricle, Erwyn Eaton
) Temptress, Eric Tweedie
) Sari Ann, Vance Bunker

Race 30 – Powder Puff Race (Women only)

1) Independence, Frank Thompson, 41.9 mph
2) Kimberly Belle, Julie Eaton
3) Lez & Greg, Scott Carter
) The Chain, Rhiannon Dyer
) Jarsulan III, Brent Oliver
) Helen Arlene IV, Helen Eaton

Race 31 Novi Boats (Inboards Only)

1) Karly V, Steven Brewer, 14.9 mph

Race 32 - Wooden Boat Race

1) Christopher, Isaac Beal
2) Moxie, Wyatt Beal
3) Desire, Bobby Poland
4) Melanie Jean, Thurman Alley
) White Cap, James Bray Sr.
) Rich Returns, Wayne Rich
) Bohica, George Stevens
) Merganser, Donald Drisko
) Ann Marie, Mike Dassatt
) Olivia,

Race 33 Jimmy Stevens Cup – Fastest Working Lobster

1) Uncles UFO, Andrew Gove, 48.8 mph
2) Shit Poke, Amby Alley
3) Independence, Frank Thompson